Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γράφει ιστορία στο ελληνικό τένις

Στέφανος Τσιτσιπάς ATP Βαρκελώνη

Ιστορία έγραψε για το ελληνικό τένις ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθώς είναι ο πρώτος Έλληνας που αγωνίσθηκε σε τελικό που αγωνίστηκε σε τελικό επαγγελματικού τουρνουά της ATP μετά το 1973.

Ο 19χρόνος ανεβαίνει πλέον Νο 44 της παγκόσμιας κατάταξης από Νο 63 αγωνίστηκε στον τελικό του όπεν της Βαρκελώνης και από την και ηττήθηκε με 6-2, 6-1 από τον κορυφαίο της παγκόσμιας κατάταξης και πολυνίκη της διοργάνωσης Ράφαελ Ναδάλ.

Σε μια εκπληκτική πορεία, όπου ο Τσιτσιπάς απέκλεισε τρεις τενίστες του «top-20», έπρεπε να φτάσει στον τελικό και απάναντι στον Ισπανό άσο για να χάσει το πρώτο σετ στο τουρνουά! Μάλιστα πήρε το πρώτο γκέιμ του αγώνα, αλλά στη συνέχεια ο Ναδάλ ήταν ασυναγώνιστος και έφτασε στο 5-1 και 6-2 μέσα σε 41 λεπτά.

Στο 2ο σετ, ο Ισπανός πήρε προβάδισμα 4-0, ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 4-1, για να ολοκληρωθεί το σετ σε 6-1 μέσα σε 37 λεπτά. Αυτός ήταν ο 11ος τίτλος του Ναδάλ στο όπεν της Βαρκελώνης και τρίτος συνεχόμενος.

Στην διαδρομή προς τον τελικό, ο Τσιτσιπάς νίκησε διαδοχικά και χωρίς να χάσει σετ τον Γάλλο Κορεντέν Μουτέ (Νο 137) με 6-4, 6-1, τον Αργεντινό Ντιέγκο Σβάρτζμαν (Νο 17) με 6-2, 6-1, τον Ισπανό Άλμπερτ Ράμος-Βινιόλας (Νο 40) με 6-4, 7-5, τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιμ (Νο 7) με 6-3, 6-2 και τον Ισπανό Πάμπλο Καρένιο-Μπούστα (Νο 11) με 7-5, 6-3.